تبلیغات
كشكول اینترنتی 2 - بانوی مجتهده(سیده نصرت امین)
كشكول اینترنتی 2

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بانوی مجتهده(سیده نصرت امین)

در مقاطع مختلف تاریخ اسلام ، زنان فداكار، عالم و متقی فراوانی وجود داشته اند كه در عین كار و تلاش و تربیت صحیح نفس خویش ، از رعایت جزیی ترین مسایل اخلاقی، غفلت نورزیده و در عین حال تربیت مردان شایسته روزگار را، به عهده داشته و مربی لایق و ارزشمندی برای جامعه بوده اند. در تاریخ اسلام به خصوص در مذهب شیعه، نمونه های بسیاری از این قبیل بانوان به چشم می خورد كه از جمله ی آنها می توان به مادر سیدرضی و سید مرتضی علم الهدی، دختر شیخ طوسی و نیز دختر ملا محمد تقی مجلسی، یعنی آمنه بیگم و ... اشاره نمود.

خانواده و اوضاع عصر ایشان

«حاجیه خانم سیده نصرت بیگم امین(معروف به بانوی ایرانی) در سال 1265هـ.ش در اصفهان متولد شد. پدر ایشان حاج سید محمد علی امین التجار اصفهانی، فردی مومن و  سخاوتمند و مادرشان بانویی بسیار شریف، متعبد و خیرخواه بود كه خداوند پس از سه فرزند پسر، این دختر را به ایشان عطا كرد.

مادر با روشن بینی در چهار سالگی، فرزند را برای آموزش قرآن و فراگیری خواندن ونوشتن به مكتب می فرستد، در حالی كه فضای حاكم بر آن ایام به گونه ای بود كه كمتر خانواده ای به خود اجازه می داد كه دخترش را برای كسب دانش به مكتب یا مدرسه بفرستد و چه بسیار والدینی كه آموزش و آشنایی با خط و نوشتن را برای دختران خود جایز نمی دانستند.

در ادامه مطلب زندگی جالب این بانوی مجتهده رو حتما مطالعه بفرمایید

در حقیقت عظمت كار این بانو و تلاش های مستمر وی در آن زمان، بسیار درخور توجه است البته ایشان  به دلیل اینكه اوقات زندگیشان به فراگیری درس و علم می گذشت، بیشتر در خانه بودند و كمتر از خانه خارج می شدند. ولی در ایامی كه لازم می دیدند كه باید دفاع  صورت بگیرد و كاری انجام شود، از منزل خارج می شدند و به تدریس و راهنمایی بانوان می پرداختند.

از دوران قاجار كه بگذریم، دوره رضاخان تقریبا مقارن با اندیشه تجدد خواهی و تبلیغات وسیع اسلام زدایی،  خصوصا در اصفهان بود. در آغاز این دوره ،خانم امین 35 ساله بودند و اصفهان هم در آن ایام حوزه های علمیه ی [بسیار] داشت. این شهر بعد از تهران آماج فعالیت های تجدد خواهی بعضی از بانوان، قرار گرفت.

 مجری این فعالیت ها ،خانم [صدیقه] دولت آبادی بود كه می گفتند حتی 15 سال قبل از جریان كشف حجاب، ایشان به طور رسمی، حجاب خود را برداشته بود. دولت آبادی، كانونی هم به نام« كانون بانوان» دایر كرده بود كه بعد از برداشتن حجابش و ظاهر شدن در ملاء عام، مردم این كانون را آتش زدند. البته افرادی مانند خانم دولت آبادی كم نبودند.زنانی هم بودند كه فكر كردند اگر در این گونه مراسم شركت كنند،متجدد خوانده می شوند و عده های هم به دلیل مشاغلی كه داشتند،به داشتن ملاقات و گفت وشنودهایی مجبور بودند.

شاگردان و دانش آموختگان

كلیه شاگردان و پرورش یافتگان محضر بابركتش، به جز جهات علمی و آنچه كه مربوط به علوم قرآنی و دانش های الهی می شد، در درجه اول، درس معرفت می آموختند. رفتار و سلوك این بانوی مجتهد، مهمترین مطلبی بود كه آنان را جذب خود می نمود.

یكی از دست پروردگان محفل پر فیض بانو امین ،درباره ی نظم و  تدبیر و عظمت معنوی ایشان می گفت: «در مورد زندگی خانم امین باید بگویم كه در تنظیم وقت، ابتكاری عجیب داشتند و چنان اوقات خود را تنظیم می كردند كه به تمام كارهایشان می رسیدند، گویا خداوند به وقت ایشان هم، بركت داده بود. هرگز از حوادث نمی ترسیدند ودر كارها به خدا توكل می كردند و از میهمانان با خوشرویی و سادگی پذیرایی می كردند. می خواستند جوانان را بدون اجبار و با منطق جذب اسلام كنند.»

از دیگر درس آموختگان او گفته است: یك روز خدمت ایشان رسیدم. گفتند برایم حمد بخوان. گفتم : من كه قابل نیستم برای شما حمد بخوانم. فرمودند: بخوان تا قلب من روشن شود. من كنار تختشان نشستم و دستشان را گرفتم و شروع به خواندن هفتاد مرتبه حمد كردم. همین طور كه حمد می خواندم در خود فرو رفته بودم كه من قابلیت ندارم، خودشان منبع عرفانی و شناخت و موحد حقیقی هستند. ناگهان نگاهم به بیرون افتاد. درختان را شاهد گرفتم و گفتم: خدایا تو می دانی، در قیامت ،تمام این درختان شهادت می دهند كه این شخصیت كه اكنون در این بستر افتاده است در شبانه روز چقدر با خدا مناجات داشته است. بعداز این احساس كردم كه همه درختان حمد می گویند. بدنم شروع كرد به لرزیدن.

 آنچه را مشاهده كرده بودم به حاج خانم گفتم. آهی كشیدند، دست روی قلبشان گذاشتند و فرمودند كه حالم خوب شد و احساس آرامش می كنم. سپس «انا انزلناه» را خواندند و از جا برخاستند و فرمودند كه:« قلبت تا اندازه ای روشن شده است، مواظب باش آن را كدر نكنی.» ایشان بسیار متواضع و فروتن بودند، و با مهربانی و دلسوزی، دلشان می خواست به همه كمك كنند، كمك فكری، كمك علمی و كمك اخلاقی.

 روی تحصیلات بالا تاكید داشتند. می فرمودند:علم با عمل، علم با تهذیب، علم با تزكیه.

اگر علم بدون تزكیه شد، برای انسان غرور و حجاب می آورد، ممكن نیست كه انسان بتواند صعود كند، سقوط، حتمی و صد در صد است. می فرمودند: نفس را تزكیه كنید كه بعثت انبیاء به همین دلیل بوده است.»

نسبت ایشان با سی واسطه به امام علی بن ابی طالب(ع) می رسید.وی در بیان مقام و موقعیت خاندان عصمت و طهارت و منزلت و جایگاه آنان تلاش می كرد، به طوریكه عشق و علاقه اش به مقام والای ولایت در كتاب« مخزن اللئالی فی مناقب مولی الموالی حضرت علی(ع)»، روشنگر این حقیقت است.

بانو امین و انقلاب اسلامی

بانو امین، از شیفتگان و معتقدان به انقلاب اسلامی ایران و رهبری عظیم الشأن آن بود. در این مورد یكی از شاگردان ایشان آورده است: «در سال 59 كه حاجیه خانم امین، اصلاً نمی توانستند از منزل خارج شوند، از طریق تلویزیون در جریان انقلاب قرار داشتند، زمانی كه امام (ره) از تلویزیون سوره حمد را تفسیر كردند، شیفته ی بیان و مطالب امام شده بودند .به همین علت،به مطالعه آثار امام پرداختند.

روزی بعد از مطالعه كتاب های امام، ایشان  فرمودند كه: معرفت امام بالاست و عرفان ایشان به حد اعلای خود رسیده است. اگر كسی خواست، خدای ناكرده تهمتی بزند یا توهینی بكند، از قول من بگویید كه بد می بینی. مبادا یك وقت خدای ناكرده توهین كنید. چون معرفت ایشان بالاست كه میتوانند این كارهای محیر العقول را انجام بدهند. حاج خانم خیلی شیفته كتابها و بیانات امام شده بودند:« زیرا كه قدر زر زرگر شناسد قدرگوهر گوهری.»

همین طور امام نیز جویای احوال این بانوی مجتهد می شدند. یكی از روحانیون اصفهان در این خصوص گفته است: «چند مرتبه كه حضور حضرت امام خمینی(ره) مشرف شدم، ایشان جویای حالات و اشتغالات و سلامتی بانو مجتهده امین شدند و در مقابل به منزل حاجیه خانم امین كه می رفتم، بانوی ایرانی مقید بودند، برای سلامتی حضرت امام (ره) و موفق شدن ایشان و پیشرفت در اهداف مقدس اسلام دعا كنند.

 آثار و كتاب های بانوی اصفهانی

1-   تفسیر قرآن مجید به نام «مخزن العرفان» در15 جلد.

2-   « نفحات الرحمانیه»، به زبان عربی مشتمل بر 96 عنوان

3-   «سیر و سلوك» كه در روش اولیاء و طریق سیر سعدا است.

4-   «معاد» یا آخرین سیر بشر

5-   روش خوشبختی و توصیه به خواهران دینی و ایمانی

6-   «اربعین هاشمیه» به زبان عربی مشتمل بر مسایل و احكام

7-   «جامع الشتات» به زبان عربی مشتمل به مسایل و احكام

8-   «اخلاق» كه در بسیاری از محافل علمی و دانشگاه ها تدریس می شود

9-«مخزن اللئالی» كه در فضایل حضرت علی بن ابی طالب (ع) است.

بانو امین در پاسخ سوالی دررابطه با اینكه در عصر حاضر بهترین جهاد برای زنان چیست؟ اینگونه پاسخ دادند:

«در موقعیت امروز، آنچه برای زنان در درجه اول مورد اهمیت قرار دارد این است كه، با نفس و دمخواهی های خود در مورد زر و زیور و طرز لباس پوشیدن خود و به مدل های گوناگون در آمدن، مبارزه كنند.  با اینكه این كارف مشكل به نظر می رسد ولی در نتیجه به كمال معنوی، زودتر نایل می شوند. پس بهترین جهاد، حفظ پوشش زنان است.»

بانو امین پس از آنكه صرف، نحو، بلاغت، تفسیر، حدیث، فقه، اصول و فلسفه را آموخت، به مطالعات خود در سطوح عالیه ادامه داد تا به درجه اجتهاد رسید. جدیت وی در امر تحصیل به حدی بود كه می فرمود: «هیچ چیز نمی تواند كلاس درس را تعطیل كند، حتی مرگ فرزند.» یكی از اساتید بانو امین، مرحوم آیت الله حاج میر سید علی نجف آبادی نقل كرده است: «روزی شنیدم فرزند ایشان فوت شده است، فكر كردم، خانم دیگر درس را تعطیل خواهد كرد، ولی بر عكس، دو روز، بعد كسی را به سراغم فرستاد كه برای تدریس به منزل ایشان بروم و من از این علاقه ایشان به درس و تحصیل، سخت تعجب كردم.»

اخذ درجه اجتهاد و تائید مراجع عظام

او بیشتر علوم را در خانه و نزد علامه آیت الله سید محمد علی نجف آبادی و شیخ مرتضی مظاهری فرا گرفت.

آیت الله آقا سید محمد علی نجف آبادی از اساتید برجسته ی بانو امین كه این مجتهد گرانقدر، فقه و اصول و حكمت را نزد وی خوانده بود، گفته است: «حكمت را دایی ام به من درس داد و یكی نیست كه من به او درس بدهم. من می خواهم به این خانم درس بدهم كه از من یادگاری باقی مانده باشد.» زمانی كه بانوامین اولین كتاب خود را به نام «اربعین هاشمیه» نوشت و كتاب، به حوزه علمیه نجف رسید و علما از آن استقبال كردند، آیت الله آقا سید محمد علی نجف آبادی در تكمیل تشویق های علما گفتند: «بانو امین هر چه در این كتاب نوشته اند از تراوشات فكری خودشان بوده و ربطی به تعلیمات من ندارد.»

سیده نصرت امین مجتهد، توسط تعدادی از آیات عظام و مراجع عظیم الشان زمان خود به اخذ درجه اجتهاد و روایت نایل گردید كه برخی از آنان عبارتند از مرحومان: آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالكریم حائری یزدی(موسس حوزه علمیه قم)، آیت الله العظمی آقا سید محمد كاظم شیرازی، آیت الله ابراهیم حسینی شیرازی اصطهبناتی، آیت الله شیخ محمد رضا نجفی اصفهانی، حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ مرتضی مظاهری نجفی اصفهانی.

مقام شامخ علمی و معنوی این بانوی فرزانه از اجازه روایت آیت الله شیخ محمد رضا نجفی  به خوبی استنباط می شود كه درباره وی فرموده است: « به این سیده دانشمند و شریف، گوهر گران قدر مستور، گل سرسبد باغ فرزندان زهرای اطهر، بانوی فرزانه، حكیم و عارف كامل... اجازه دادم كه روایت كند از من، هر چه را كه روایتش برای من صحیح است از كتب تفسیر و ادعیه و حدیث و فقه.»

نتیجه آن همه تلاش و كوشش علمی ، كه زمینه ی آن را تقوای علمی و زهد آن بانوی پرهیزگار فراهم كرده بود به طوری كه حتی دانشمند بزرگ، فقیه اهل بیت و رجال عظیم الشان، آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی، از خانم امین، درخواست اجازه روایت نمود و ایشان در قسمتی از این اجازه نامه كه به تاریخ اول محرم الحرام 1358 هـ.ق جهت آیت الله مرعشی نوشته، چنین آورده است: «پس از استخاره به ایشان اجازه دادم كه روایت كنداز من هر چه را كه روایتش برای من صحیح است از كتب تفسیر و ادعیه و حدیث و فقه و غیره، اینها كه از تالیفات شیعه، آنچه اصحاب، از غیر شیعه روایت كرده اند، به جمیع طرقی كه معلوم و در خود مضبوط است.»

بانوی ایرانی و نیازهای اجتماعی عصر ایشان این بانوی مجتهد، نه تنها در مسایل علمی و عملی بلكه در توجه به نیازهای جامعه نیز بسیار دقیق بود، طوری كه اخلاق و رفتارش در شاگردانش تاثیر عمیقی داشت. وی دانشگاهی در اصفهان به نام پربركت «مكتب فاطمیه» تاسیس نمود كه تشنگان علم و دانش از آن سیراب می گشتند و جا دارد كه بگوییم از این مكتب، دانش پژوهانی پرورش یافتند كه بسیاری از آنان اینك صاحب تالیفات و آثار پرارجی هستند.

آنچه شاگردان این بزرگوار نقل قول كرده اند این است كه : «ایشان در عین تواضع و سادگی،دارای جاذبه معنوی و ابهت خاصی بود. كتاب «روش خوشبختی » را به زبان ساده و شیرین و دلپذیر به عنوان زیر بنای معتقدات اخلاقی ، تدریس می نمود، تمام زندگیش در امر تعلیم و تربیت و تحقیق و تالیف و حفظ مكتب ، خلاصه شده بود. از جمله ابعاد شخصیت این بزرگوار، دیانت و اعتماد به نفس بود و به همین دلیل است كه پرورش یافتگان او از این فضایل معنوی بهره مند می شدند. دانش را رهگشای حیات بشر می دانست و عقیده داشت كه باید از گنجینه های گرانقدر بشر استفاده نمود. عشق و علاقه او به قرآن كریم در قالب زبان و بیان نمی گنجد و تفاسیر مخزن العرفانش در پانزده مجلد، خود دلیل این اشتیاق است.»

مرتبت و موقعیت علمی و عرفانی ایشان به آنجا رسید كه اكابر و اعاظمی از علما و عرفا، حضور در محضر ایشان را مایه فیض می دانستند. وی از نظر مقام ، تنها بانوی مجتهد عصر خود قرار گرفت و علماء و افراد بسیاری از كشورهای اسلامی برای ملاقات و گفتگو نزد ایشان می آمدند. علمای معاصر از جمله آیت الله مرعشی نجفی، علامه آیت الله سید محمد حسین طباطبایی، استاد محمد تقی جعفری واساتید حوزه و دانشگاه نیز، با ایشان ارتباط علمی داشتند.

بانوی مجتهد، سیده نصرت امین، خود نمونه ای از فضیلتها بود و به بسیاری از چشمه های جوشان علم و معرفت دست یافت و سراسر عمر پربركتش را صرف تحصیل و ترویج دین جدش نمود و آثار گرانقدری را در ابعاد دینی، علمی، ادبی، فقه و اصول، عقلی و نقلی و اخلاق، از خود به یادگار گذاشت.

 این حكیم الهی و عارف به نفحات رحمانی، نابغه دوران و مجتهد زمان، پس از یك عمر خدمت خالصانه و صادقانه، در بیست و سوم خرداد ماه 1362 مطابق با اول ماه مبارك رمضان سال 1403 هـ.ق  سر در نقاب خاك كشید و به جوار رحمت الهی شتافت. یاد و خاطره اش جاودان و گرامی باد.

levitra without a doctor prescription
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:02 ق.ظ

Tips well taken.!
vardenafil 20mg levitra generic levitra without a doctor prescription levitra online vardenafil 20mg buy levitra generic vardenafil buy levitra 20 mg levitra 20 mg generic levitra
Buy generic cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 06:23 ق.ظ

Wonderful write ups. Cheers.
prezzo di cialis in bulgaria buying cialis on internet cialis per paypa cialis 5 mg funziona cialis official site cialis dosage cialis patent expiration cialis generika in deutschland kaufen enter site 20 mg cialis cost cialis price thailand
Generic cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 03:51 ق.ظ

Regards. Loads of material.

fast cialis online purchasing cialis on the internet female cialis no prescription comprar cialis 10 espa241a buy cialis uk no prescription low cost cialis 20mg tadalafilo buy cialis cheap 10 mg cialis 100mg suppliers viagra vs cialis
Cialis generic
شنبه 7 مهر 1397 12:46 ق.ظ

With thanks. Ample knowledge!

click now buy cialis brand cialis uk next day cialis daily new zealand if a woman takes a mans cialis cialis en mexico precio cialis 100mg suppliers cialis cost tadalafil 20mg venta cialis en espaa cialis ahumada
canadian pharmaceuticals nafta
شنبه 31 شهریور 1397 05:42 ب.ظ

Amazing posts. Thank you!
canada drugs online pharmacies of canada canada pharmacies account buy viagra now online pharmacies in usa canadian pharmacies without an rx safe canadian online pharmacies canadian pharmacycanadian pharmacy is trust pharmacy in canada legitimate rx from canada
http://cialisyoues.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:16 ب.ظ

Fine knowledge. Cheers.
cialis dosage amounts cialis canada generic cialis tadalafil enter site very cheap cialis generic low dose cialis cialis 05 cialis australian price cialis super acti cialis tadalafil online cialis 5mg billiger
http://buycialisky.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:09 ب.ظ

You suggested it exceptionally well!
cialis 5 mg scheda tecnica cialis australia org cialis for sale south africa click here cialis daily uk cialis sans ordonnance cialis 20mg we choice free trial of cialis india cialis 100mg cost cialis 200 dollar savings card acheter cialis meilleur pri
http://viagrayosale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:44 ق.ظ

Incredible a good deal of wonderful tips.
cialis generico milano cialis daily how do cialis pills work cialis rezeptfrei sterreich cialis generic availability cialis generico generic cialis at walmart non 5 mg cialis generici cialis 20 mg cut in half cialis efficacit
online canadian pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:26 ب.ظ

Fantastic stuff. With thanks.
prescriptions from canada without drugs for sale in canada canadian drugstore the best canadian online pharmacies discount canadian pharmacies canadian pharmacy cialis canadian prescriptions online canada pharmaceuticals online canadian pharmacies that are legit trust pharmacy canada
Buy viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:32 ق.ظ

Factor nicely utilized!.
buy viagra safely buy viagra online prescription how to get prescription viagra viagra to buy uk is buying viagra online safe where can you buy viagra over the counter how to get cheap viagra where can you buy viagra from viagra buy viagra pharmacy online viagra buy viagra canadian pharmacy
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:47 ب.ظ

Point effectively taken!.
cost of cialis cvs cialis 5 mg schweiz cialis uk online prescriptions cialis we choice cialis pfizer india generic cialis pro only here cialis pills weblink price cialis generico cialis mexico costo in farmacia cialis
http://cialisvonline.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:12 ب.ظ

Very good info. Regards!
prescription doctor cialis female cialis no prescription cialis price thailand if a woman takes a mans cialis venta cialis en espaa order a sample of cialis when will generic cialis be available cialis kaufen bankberweisung cialis 20 mg where cheapest cialis
viabiovit.com/how-get-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:35 ق.ظ

Thank you! Ample content!

canadian pharmacy cheap viagra with prescription where can i buy viagra pills viagra in pharmacy buy viagra alternative viagra online pharmacy viagra where can i buy viagra safely online viagra buy viagra where yo buy viagra cheap generic viagra online uk
Buy cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:09 ب.ظ

Kudos! Ample postings!

achat cialis en suisse cialis for sale in europa generic cialis with dapoxetine cialis lilly tadalafi cialis 20 mg effectiveness generico cialis mexico cialis et insomni click here cialis daily uk acheter du cialis a geneve acheter cialis kamagra
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:14 ق.ظ

You stated that superbly.
cialis usa cost canada discount drugs cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis canada on line pastillas cialis y alcoho cialis rezeptfrei prices for cialis 50mg we use it cialis online store we use it cialis online store generic cialis at the pharmacy
Buy cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:43 ب.ظ

Fantastic data. Regards.
click here cialis daily uk click here take cialis cialis for bph cialis free trial generic cialis at the pharmacy prices for cialis 50mg cialis tablets only best offers 100mg cialis cialis daily reviews we like it safe cheap cialis
Viagra tablets australia
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:46 ق.ظ

Terrific posts. With thanks!
buy viagra cvs where can i buy real viagra order viagra cheap buy generic viagra usa buy viagra prescription online how to buy viagra without a prescription natural viagra order viagra online without a prescription where buy viagra viagra pharmacy uk
Cialis online
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:59 ق.ظ

Well spoken of course. .
cialis tadalafil get cheap cialis cialis generico en mexico price cialis per pill only now cialis for sale in us we like it cialis price dose size of cialis cialis australia org brand cialis nl cialis for sale
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : 110

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان